میرشاهی: آمادگی بخش‌های اقتصادی خراسان رضوی برای جذب سرمایه گذار خارجی

  نظرات |  جمعه 17 خرداد 1398
align=bottom
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی با اعلام آمادگی بخش‌های اقتصادی استان برای جذب سرمایه گذار خارجی، گفت: اما اینکه سرمایه در کدام بخش جذب می‌شود، به توجیه اقتصادی بستگی دارد. شکوه میرشاهی افزود: بخش گردشگری این استان بیشترین جاذبه و متقاضی را بین سرمایه گذاران خارجی و غیرایرانیان دارد و بخش های صنعت و خدمات در رتبه‌ های بعدی قرار دارند...

او با اشاره به حضور سالانه بیش از ۳۰میلیون زائر در مشهد افزود: با توجه به تحریم های موجود، هدف گذاری امسال استان بر جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور و همچنین حفظ سرمایه‌های موجود متمرکز است.

وی گفت: افزایش ریسک اقتصادی منجر به فرار سرمایه می‌شود و نمی‌توان با افزایش ریسک انتظار سرمایه گذاری بیشتر را داشت؛ با این حال می‌توان با افزایش جذابیت‌ها و مشوق ها، سرمایه گذار را مجاب به سرمایه گذاری کرد.

میرشاهی افزود: تحریم‌ها نیز ریسک فعالیت اقتصادی و پیش بینی ناپذیر بودن آینده سرمایه گذاری را افزایش داده است؛ به طوری که پارسال با تشدید مجدد تحریم‌ها به خصوص در حوزه نقل و انتقالات بانکی شاهد کاهش ورود سرمایه از مبادی رسمی و حرکت به سوی مبادی غیررسمی بودیم.

وی اظهار داشت: با وجود تحریم‌های تحمیل شده به اقتصاد کشور، این استان در سال گذشته شاهد رشد سرمایه گذاری خارجی بود به نحوی که تعداد تقاضا در این زمینه ۱۶درصد افزایش داشت و در مقایسه با سال‌های ۹۲تا۹۶ مبلغ مصوب سرمایه گذاری از بیشترین مبالغ به شمار می‌رفت.

وی گفت: پارسال حدود ۱۸۱میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در ۳۷طرح این استان تصویب شد که از این مبلغ حدود ۲۳میلیون دلار به صورت رسمی وارد کشور شد.

میرشاهی افزود: بیشترین سهم سرمایه گذاری خارجی در استان طی سال گذشته متعلق به افغانستان با ۶۵درصد و آلمان با ۱۰درصد بود و کشورهای هلند، کره جنوبی، عراق، روسیه، ترکیه، بحرین، چین و اتریش در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

وی اظهار داشت: سرمایه گذاران خارجی از امکان اقامت در ایران برخوردار هستند؛ با این حال در این استان پیشنهاداتی برای افزایش این مشوق‌ها و اصلاح آئین نامه و قانون داده شده است که برخی اجرایی شده و برخی نیز در شرف اجراست.

خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی

گردشگری مهمترین جاذبه سرمایه گذاری خارجی در خراسان رضوی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات