معاون امور کنسولی وزیر امور خارجه: ۲ هزار و ۹۱۶ ایرانی در زندان‌های خارج از کشور هستند

  نظرات |  یکشنبه 3 تیر 1397
align=bottom
معاون امور کنسولی وزیر امور خارجه گفت: درحال‌حاضر نزدیک به ۲ هزار و ۹۱۶ ایرانی در زندان‌های خارج از کشور درحال گذراندن دوره محکومیت خود هستند. به گزارش ایسنا، پناهی‌آذر معاون کنسولی وزیر امور خارجه صبح روز پنج‌شنبه در حاشیه بازگشت ۱۷ ملوان ایرانی - که به‌ اتهام ورود غیرقانونی به آب‌های سومالی از مهر ماه گذشته در زندان به‌سر می‌بردند - افزود: همچنین درحال‌حاضر نزدیک به ۵ هزار و ۸۰۰ نفر خارجی در زندان‌های ایران ...
... به سر می‌برند که بیشتر اینها اتباع افغانستان هستند و جرم بیشتر آنها تردد غیرمجاز یا انتقال موادمخدر است. او همچنین تاکید کرد: بیشتر زندانی‌های ایرانی در خارج از کشور در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند که جرم آنها مواردی چون قاچاق انسان،‌ سرقت یا حمل‌ونقل مواد مخدر است.

این مقام مسوول در وزارت خارجه در مورد آزادی ۱۷ ملوان ایرانی که به کشور بازگشتند، تصریح کرد: یکی از وظایف وزارت امورخارجه رسیدگی به وضعیت زندانیان ایرانی در خارج از کشور و کسانی که در خارج از ایران با مشکل روبه‌رو می‌شوند است و ما عموما مشکلات آنها را به چند طریق پیگیری می‌کنیم.

او با بیان اینکه درحال‌حاضر با ۱۰ کشور موافقت‌نامه تبادل زندانی داریم و این موافقت‌نامه‌ها با همکاری قوه‌قضائیه درحال انجام است، ادامه داد: با برخی از کشورها نیز در جریان رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی که انجام می‌شود، به توافقاتی برای حل مشکل ایرانیان خارج از کشور دست پیدا می‌کنیم و برخی موضوعات دیگر را نیز از طرق دیگری پیگیری می‌کنیم که نمونه آن آزادی ۴ ملوان ایرانی است که به دست دزدان دریایی ربوده شده بودند و با کمک سیستم‌های امنیتی توانستیم آنها را آزاد کنیم.

او با بیان اینکه «این ۱۷ ملوان ایرانی به دلیل ورود به آب‌های ساحلی منطقه پورتلند سومالی زندانی شده بودند ولی خوشبختانه با تلاش همکاران ما در سفارت ایران در کنیا و همچنین دیگر همکاران‌مان در تهران اکنون آزاد شده‌اند و امروز به کشور بازگشته‌اند»، تصریح کرد: این ملوانان بدون هیچ قید و شرطی آزاد شده‌اند و ما در اینجا لازم می‌دانیم از مقامات محلی پورتلند در سومالی نیز به‌خاطر همکاری‌هایی که کردند تشکر کنیم.

معاون کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه همچنین با بیان اینکه «این افراد آخرین گروه ایرانی هستند که در سومالی زندانی بودند و عمدتا علت مشکل آنها ورود غیرمجاز به آب‌های آن منطقه است»، گفت: امیدواریم که دیگر شاهد این‌گونه مسائل نباشیم.

وی با بیان اینکه «خوشبختانه این گروه به سلامت به ایران بازگشتند»، ادامه داد: گروه‌های قبلی که از سال ۹۴ در آنجا زندانی بودند، متاسفانه بعضا با مشکلاتی روبه‌رو شدند و تعدادی از آنها فوت کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «در سه ماه اول سال ۹۷، ۳۹۲ زندانی ایرانی به کشور بازگشته‌اند»، گفت: برخی از این افراد آزاد شده‌اند و برخی دیگر نیز برای ادامه محکومیت شان در زندان‌های ایران به داخل کشور منتقل شده‌اند.

ناهی‌آذر با اشاره به اینکه «این افراد در کشورهایی چون کویت، ارمنستان، عمان، پاکستان، ترکمنستان، امارات زندانی بوده‌اند»، تصریح کرد: همان‌طور که گفتم این ۳۹۲ نفر با همکاری سفارتخانه‌های ما در آن کشور و همکاران‌مان در تهران به داخل منتقل شده‌اند که تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و تعدادی نیز در داخل زندان‌های ایران درحال گذراندن باقی مانده دوران محکومیت‌شان هستند.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات