در نشست کمیسیون گردشگری اتاق ایران مطرح شد زمینِ گران در ایران، سرمایه‌گذاران خارجی را فراری داده است

  نظرات |  سه شنبه 28 آذر 1396

در نشست کمیسیون گردشگری اتاق ایران مطرح شد  زمینِ گران در ایران، سرمایه‌گذاران خارجی را فراری داده است. نبود آمار دقیق در صنعت گردشگری، قیمت بالای زمین برای سرمایه‌گذاری و افزایش عوارض خروج از کشور از مهمترین محورهای بیست و هفتمین نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی ایران بود....

ایران آنلاین / احمد اصغری ـ رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران ـ در این نشست گفت: کمیسیون گردشگری اتاق ایران مخالفت خود را با تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی به خصوص در زمینه عوارض خروج از کشور اعلام می کند و نظر کارشناسی خود را به رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا پایان این هفته رسماً اعلام خواهد کرد.

او در ادامه با یادآوری این که گردشگری امر فرابخشی بوده و عملکرد سازمان ها و نهادهای متعددی برآن تاثیر گذار است، افزود: بر این اساس ارتقاء شاخص های گردشگری نیازمند ایجاد تعامل، هماهنگی و همسویی سازمان‌های مختلف با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی اظهار کرد: بر اساس رویکرد و سیاست گذاری جدید دولت، انتظار می رود در اجرای هرچه بهتر طرح توسعه گردشگری داخلی و ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات قابل عرضه به مسافران وگردشگران تمام سازمان ها و نهادهای مرتبط با همدلی و تعامل موثر بین بخشی و فرابخشی، امکانات رفاهی سفر را فراهم کنند.

اصغری افزود: به همین منظور برای رسیدن به این هدف باید در تعامل با بخش دولتی و سازمان های مردم نهاد و حمایت بیشتر دولت، برنامه مشخصی برای مدیریت و راهبری امور گردشگری برای همراه کردن سایر بخش ها برنامه هایی دریک بازه زمانی چهارساله تا هشت ساله تدوین شود.

او با بیان این که مهمترین بحث در تحلیل وضع موجود گردشگری کشور، امنیت سرمایه گذاری و ارائه مشوق های لازم، تامین زیرساخت ها در بخش اقامتی و حمل ونقل هوایی، دریایی و زمینی و بازاریابی در خارج از کشور است، گفت: افزایش توان رقابتی جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه نیز از نکات مورد توجه در تحلیل شرایط موجود گردشگری کشور است.

وی ادامه داد: برای خروج از وضعیت موجود باید به مولفه هایی مانند تشریک مساعی منطقه ای و بین المللی، تجهیز بنادر، نوسازی ناوگان دریایی و تامین نیروی متخصص و ماهر، بهره جویی از فرصت های موجود در مناسبات چند جانبه در منطقه خلیج فارس، توجه به نقش موثر فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در ترانزیت، پروازهای بین المللی و تبدیل آن به یک مرکز منطقه ای (HUB)، تداوم تاسیس دفاتر اطلاع رسانی، کانون های تبلیغاتی و خانه های فرهنگ در کشورهای منطقه وبازارهای هدف گردشگری کشور، فراهم ساختن زمینه و امکان استفاده از کارت های اعتباری بین المللی برای گردشگران و غیره توجه شود.

سعید اوحدی ـ معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در ادامه این بحث، بخش خصوصی را جوهره اصلی صنعت گردشگری دانست و گفت: نقش بخش دولتی در حوزه گردشگری کم رنگ است و اعتقاد داریم همین مقدار هم باید به بخش خصوصی واگذار شود.

وی سپس به رویکرد جدی قطری ها برای سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و افزود: ایران اسلامی به دلیل جاذبه ها، موقعیت استراتژیک و غیره ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری خصوصا در حوزه گردشگری است. قوانین مربوط به سرمایه گذاری در ایران نیز از جمله قوانین پیشرفته در دنیا محسوب می شود، مثلا دولت در بیشتر سرمایه گذاری ها از ریسک سرمایه گذار حمایت می کند و این در حالی است که چنین قوانین بدرستی معرفی نشده است.

اوحدی با یادآور این که اعتبار سرمایه گذاری برای سال آینده افزایش یافته است، گفت: خوشخبتانه اعتبار توسعه مناطق روستایی در حوزه گردشگری نیز افزایش خوبی داشته است.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اذعان کرد: یکی از مشکلات حوزه گردشگری، تامین زمین است و سرمایه گذار بخش زیادی از منابع خود را برای تامین آن هزینه می کند. این درحالی است که در اروپا و کشورهای آسیایی بحث "هویت، مالکیت و ثروت" در خصوص تامین زمین برای سرمایه گذاران حوزه گردشگری مطرح شده است، به عنوان مثال اجاره ۹۰ ساله به سرمایه گذار داده می شود.

اوحدی ادامه داد: هم اکنون سرمایه گذارانی از عمان و قطر وجود دارند، اما به خاطر قمیت بالای زمین در کشورمان وارد عرصه سرمایه گذاری نمی شوند. اتاق بازرگانی ایران دارای ظرفیت خوبی است و می توان برای برطرف کردن این مشکل کمک شایانی انجام دهد.

وی ادامه داد: ۷ میلیارد یورو قرارداد فاینانس با کره جنوبی بسته شده، اما فقط یک پروژه در دست اقدام است، باید از این ظرفیت برای حوزه گردشگری استفاده کرد. البته نباید فراموش کرد که اگر پیشنهاد هتل سازی شود، سرمایه گذار وارد میدان نمی شود، چون قیمت بالا است.

او نیز نبود آمار درست در حوزه گردشگری را یکی از ضعف های این حوزه دانست و گفت: هم اکنون نیروی انتظامی مرجع آماری است، در حالی که این مجموعه مولفه هایی مخصوص خودش را دارد، برای همین آمار مناسبی از گردشگری در دسترس نیست.

اوحدی که به تازگی از اجلاس سازمان جهانی جهانگردیدر عمان برگشته است، از سفر وزیر گردشگری این کشور در آینده ای نزدیک به ایران خبر داد و افزود: ظرفیت خوبی برای تعامل بیشتر به منظور جذب سرمایه در حوزه گردشگری وجود دارد باید از این فرصت استفاده کرد.

سلاح‌ورزی ـ نایب رییس اتاق ایران ـ نیز با بیان این که متاسفانه برخی از شهرداران صرفا به دنبال دریافت عوارض از سرمایه گذاران هستند، افزود: درحالیکه که باید با تسریع امرو، سبب افزایش سرمایه گذاری در شهرها شوند.

وی با اشاره به صحبت های معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ادامه داد: می توان مشکل تامین زمین مناسب برای سرمایه گذاران حوزه گردشگری را با توجه به ظرفیت های قانونی که وجود دارد برطرف کرد.

سلاح ورزی سپس از راه اندازی دفتر جذب سرمایه گذاری خارجی و تامین مالی در اتاق ایران خبر داد و گفت: از این طریق به بخش خصوصی برای به سرانجام رساندن پروژه های بنگاه های کوچک و متوسط در حوزه گردشگری کمک کرد.

سیف ـ رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران ـ هم با یادآور این که اینکه توجه جدی به گردشگری شهری در شورای شهر تهران شده است، افزود: مسؤولان، گردشگری را به عنوان منبع درآمدزایی پایدار و مناسب تلقی می کنند، برای همین تغییر رویکرد مناسبی در شهرداری تهران نسبت به گردشگری بوجود آمده است.

وی با بیان این که با همکاری سازمان میزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موانع گردشگری در تهران را برطرف خواهیم کرد، اظهار کرد: با توجه به رویکرد جدید، بجای تصدی گری به دنبال تسریع گری هستیم.

نصرتی ـ شهردار رشت ـ نیز در ادامه این نشست، با یادآوری این که در سال ۲۰۱۶ مقرر شد صنعت گردشگری پیشاهنگ صنایع کشور باشد، چرا که همگان اذعان دارند صنعت گردشگری بالاترین آمار در تولید اشتغال را به همراه دارد، گفت: گردشگری شهری یکی از جنبه های مهم گردشگری به شمار می آید از طرفی شهرداری ها به دنبال افزایش درآمد پایدار هستند و با وجود آن که ۷۳ درصد مردم شهرنشین هستند، با این حال از ظرفیت گردشگری شهری استفاده مطلوبی نمی شود.

نصرتی با تاکید بر این که شعار"شهرها موتور مولد توسعه" نباید صرفا در حد شعار باقی بماند، پیشنهاد تشکیل کارگروه مدیریت شهری برای جذب گردشگر را مطرح کرد و برای استقرار دبیرخانه این کارگروه در رشت اعلام آمادگی کرد.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری گردشگری در رشت بدون پرداخت عوارض انجام می شود، بنابراین سرمایه گذاران با آرامش خاطر می توانند در این حوزه اقدام به انجام پروژه هایشان کنند.

باباپور ـ شهردار تالش ـ با بیان این که گردشگری صادرات نامرئی تلقی می شود، یادآور شد: صنعت گردشگری سبب افزایش درآمد می شود، اما باید به آسیب های این حوزه توجه جدی داشت.

وی افزود: تالش مناطقی دارد که برای گردشگران بسیار بکر است، اما باید از تجربه بروز آسیب های گردشگری که در مناطق دیگر کشور بوجود آمده بهره برد تا این اتفاق در تالش رخ ندهد.

او در عین حال از راه اندازی سایت ۲ هزار و ۴۰۰ هکتاری در تالش خبر داد و درباره این پروژه توضیح داد: این مجموعه در جنگل های هیرکانی واقع شده و تلاش خواهد شد در راه اندازی آن به حفاظت از محیط زیست توجه جدی شود.

باباپور همچنین گفت: زمین و بسته های تشویقی برای اجرای پروژه های گردشگری به سرمایه گذاران ارائه خواهد شد تا برای توسعه صنعت گردشگری گام مناسبی برداشته شود./ایسنا
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات