گزارش کواکبیان از سفر به دو کشور اروپایی: افزایش ایرانیان خارج از کشور به حدود سه برابر، علائم مثبتی نیست!

  نظرات |  جمعه 17 آذر 1396
align=bottom

"مصطفوی کواکبیان" در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارشی از سفرش به دو کشور اروپایی ارائه کرد. به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی، در تشریح جلسه اخیر این کمیسیون، اظهار داشت:...
علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون ضمن تبریک آغاز ولایت و امامت آقا امام زمان (عج) روز نیروی دریایی را گرامی داشت و گفت تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه مانور نیروی دریایی مدار ده درجه بود، امروز نیروی دریایی در همه آب‌های جهان حضور دارد و نیروی دریایی سپاه نیز در خلیج فارس نقش امنیتی مهمی را ایفا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

سوال از "کرباسیان" درباره قاچاق کالا و نوسان نرخ ارز

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس تصریح کرد:در این گزارش سطح روابط دو کشور، مسائل و مشکلات پرسنل و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی، مراودات اقتصادی بین جمهوری اسلامی و دو کشور مذکور مورد اشاره قرار گرفت و علی نجفی خوشرودی نیز در ادامه گفت علیرغم سفرهای زیادی که انجام می‌شود ولی از همه ظرفیت‌های دستگاه‌های دیپلماسی استفاده نمی‌شود و رفت و آمدها نتیجه‌بخش نیست. افزایش ایرانیان خارج از کشور به حدود سه برابر، علائم مثبتی نیست. نگرانی هم در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی وجود داشت مبنی بر اینکه این رفت و آمدها عوارض و خطراتی دارد که هیئت‌هایی که به ایران می ‌آیند، کارهای خارج از عرف انجام دهند.

نماینده مردم ورامین در مجلس  افزود: در ادامه جلسه، دستور اصلی کمیسیون یعنی بررسی مسائل و ابعاد قاچاق کالا و پیامدها، اقدامات انجام شده و پیشنهادات قابل اجرا مورد بحث قرار گرفت. در این جلسه مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مسئولین از حوزه مرز واردات کشور تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، اطلاعات، اتاق ایران ، اقتصاد و دارایی، سپاه حضور داشتند.

نقوی حسینی متذکر شد: معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت، هفتاد درصد سازمان بنادر مأمور تأیید نیستند و مدیریت آنها مشخص نیست، تکلیف حوزه کولبری به صورت شفاف تعیین نشده، عدم نظارت بر معافیت‌های قائل شده برای مرزنشینان، عدم تعیین حدود و تکالیف ته لنجی‌ها و عدم رعایت مقررات آن، عدم رعایت معافیت‌های ملوانی، عدم وجود تجهیزات کافی نیروی انتظامی ناظر بر مبارزه با قاچاق کالا، عدم تجهیزات کافی در 150 مرکز گمرکی جمهوری اسلامی جهت انجام وظایف نظارتی و کنترلی خود از جمله عوامل اصلی است که موجب قاچاق کالا می‌شود.

وی ادامه داد: معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا  اعلام کرد، نکته دوم اینکه ما نیازمند وجود اطلاعات کامل قبل از ورود کالای قاچاق سازمان یافته هستیم که ما در این زمینه ضعیف هستیم. یکی از موارد مورد توجه هم حذف حق کشف بود که انگیزه ایجاد می‌کرد. متأسفانه حق کشف الان حذف شده است. بخشی از مشکلات اجرای مبارزه با قاچاق کالا در لایحه‌ای که اخیرا به مجلس داده شده، در صورت تصویب مجلس، رفع خواهد شد.

کشورهایی که کواکبیان به آنها سفر کرد

وی بیان کرد: در ادامه جلسه، کمیسیون وارد دستور کار شد و کواکبیان گزارشی از سفر خود به دو کشور بلژیک و هلند ارائه کرد. این سفر از سوی کمیسیون تنظیم شده بود که همراه با نجفی خوشرودی انجام شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی گفت: در ادامه جلسه، آقابابایی مدیر کل مرز وزارت کشور گفت رتبه کشور ما در زمینه قاچاق کالا در بین کشورهای جهان نادر است و اگر توجه نشود، بنیان اقتصاد و تولید کشور را هدف قرار می‌دهد.

نقوی‌حسینی اضافه کرد: آقابابایی در این جلسه اعلام کرد در 150 مرز قانونی گمرکی که واردات کالا صورت می‌گیرد، اقدامات زیادی صورت گرفته است اما این به این معنا نیست که این مرزها بسته شده است. مباحث ته لنجی، ملوانی، کولبری و این قبیل معافیت‌ها در حال تدوین و رسیدگی است و سازمان خواهد یافت که قاچاق کالا در این زمینه حذف شود. بازارچه‌های مرزی در حال سازمان یافتگی است. با ادغام بازارچه‌های مرزی بخشی از مشکلات قاچاق کالا در این زمینه حل می‌شود. در حوزه سراوان، ورودهای غیرمجاز همچنان انجام می شود که باید کنترل آن تحت برنامه ویژه‌ای قرار گیرد.

وی گفت: در ادامه جلسه، عسگری رئیس کل گمرک ایران گفت در بحث واردات حدود 28 دستگاه متولی‌گری دارند. سعی کردیم بین این دستگاه‌ها هماهنگی‌هایی به وجود آید. الکترونیکی کردن مکانیزم واردات و صادرات یکی از گام‌های مهم اصلاح و جلوگیری از قاچاق کالاست که پیشرفت قابل توجهی داشتیم. وی گفت نصب دستگاه‌های مجهز و جدید ایکس ری که آغاز شده و بخشی از آنها تهیه شده و 19 دستگاه دیگر هم در حال تهیه است، کنترل مرزی در گمرک‌ها تکمیل می‌شود. نیاز نیست که برای همه 150 گمرک دستگاه ایکس ری قوی بگذاریم بلکه برای 30 گمرک نیازمند اینگونه دستگاه‌ها هستیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در این جلسه مطرح شد که اصطلاحاتی در حوزه قوانین، سازماندهی و ساختار پیشگیرانه، تجهیزات و امکانات باید صورت پذیرد. همچنین گفته شد که سامانه‌ای جهت شناسایی و کنترل فعالیت سازمان یافته و غیرسازمان یافته در حوزه قاچاق کالا و ارز تهیه شده و به زودی به کار گرفته خواهد شد.

نقوی حسینی گفت: یکی از مهمترین مطالبات کمیسیون این است که اقدامات پیشگیری و بسته شدن هر نوع مسیر و امکان قاچاق کالا و ارز انجام شود. باید روش‌ها، مکانیزم‌ها، ساختار و کنترل و نظارت به نحوی انجام شود که اصلا قاچاقی صورت نگیرد تا مجبور به هزینه سنگین کشف و برخورد نشویم. چرا باید امکان قاچاق کالا به وجود آید که بعد مجبور باشیم کلی هزینه برای کنترل، برخورد، محکومیت و غیره نماییم.

انتهای پیام/
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic