ایرانی در هر جای دنیا ایرانی است/ دو دستاورد با یک حرکت: «تجلیل از نوروز» و «تکریم ایرانیان خارج از کشور»

  نظرات |  جمعه 26 اسفند 1390


مدیرکل امور ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی معتقد است:هنرمندانی که قرار است نوروز امسال به خارج بروند فاصله بین ایران مدیا (رسانه) و ایران رئال (واقعی) را کم می‌کنند. عصرایران - آمار دقیقی در دست نیست ولی برآوردهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشان می دهد حدود 6 الی 7 درصد جمعیت ایران در آن سوی مرزها زندگی می کنند؛ از استرالیا و خاور دور گرفته تا مالزی و هند و همین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تا قلب اروپا و قاره آمریکا. نگاه داخل به ایرانیان خارج از کشور در طول سال های گذشته ، همواره گرفتار تنگ نظری ها و بدبینی ها بوده است و بسیاری هرگز توان آن را نداشته اند که این جمعیت کثیر -که تعدادشان بیش از کل جمعیت برخی کشورهاست- را با تعدادی معدود از افراد مشکل دار مانند اعضای سازمان تروریستی مجاهدین خلق(منافقین) یا سلطنت طلبان فرتوت در ماضی مانده و نظایر این ها ، تفکیک کنند و بدین سان ، تر و خشک را با هم سوزانده اند.
این در حالی است که ایرانی ، ایرانی است و تفاوت ساعت جایی که در آن زندگی می کند با ساعت رسمی ایران ، تغییری در این ماهیت اصیل ایجاد نمی کند و صد البته حساب مجرمان - چه در داخل باشند و چه در خارج - با کلیت "ملت بزرگ ایران" جداست....
ایرانیان خارج از کشور و البته بهتر است بگوییم بخش قابل توجهی از آنان ، ذخایر ارزشمند ایران هستند که عمدتاً به دلیل تحصیلات بالا و حضور در مراکز علمی ، اقتصادی و حتی گاه سیاسی کشورهای دیگر ، می توانند منشأ خیر و برکت برای سرزمین مادری شان باشند.
آنها همچنین می توانند در انتقال تجربیات علمی و کاربردی به کشور نقش آفرین باشند و در همان حال ، سفیران فرهنگی ایران در جای جای جهان.

با این حال ، به رسمیت نشناختن آنان از سوی برخی مسوولان و رسانه های ایرانی و عدم ارتباط مستمر و فرهنگی باعث شده است کار به جایی برسد که حتی نسل جدید و جوان ایرانیانی که در خارج متولد شده اند ، حتی در تکلم به زبان مادری شان نیز دچار مشکل شوند چه رسد به این که فرهنگ ایرانی در آنها نهادینه شود.

روز گذشته خبری در رسانه ها منتشر شد که هر چند همانند یک خبر عادی در کنار هزارات خبر روزانه به نظر می رسید اما در جای خود یک نشانه بود ، نشانه ای نه البته برای اولین بار ولی در عین حال مسرت بخش که مسوولان داخلی مرتبط با امور ایرانیان خارج کشور ، در صدد هستند نه از مجاری خشک و بی روح و صد البته مرموز سیاست که از بزرگراه فرهنگ و هنر ، به هموطنان خارج از کشور ، سلامی دوباره بگویند و از همین رو  ایام نوروز ، 500 هنرمند ایرانی را راهی ده ها کشور خارجی می کنند تا برای هموطنان مان ، برنامه های هنری اجرا کنند.در میان این افراد  دو خواننده بزرگ هم برای اجرای کنسرت های اصیل ایرانی ، به ایالات متحده امریکا و کانادا رهسپار می شوند ، دو کشوری که بیشترین ایرانیان خارج را در خود جای داده اند.
این حرکتی شایسته تقدیر است چرا که هم بها دادن به ایرانیان در دیار غربت محسوب می شود و هم ارج گذاشتن به میراث تاریخی همه ما ایرانیان یعنی نوروز.

آن طور که مدیر کل امور ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشست تخصصی و هماهنگی گروه‌های فرهنگی ـ هنری اعزامی به کشورهای ایرانی نشین برای برگزاری جشن نوروزگفته عبدالحسین مختاباد و حسام‌الدین سراج در برنامه‌های جداگانه جشن نوروز در ایالات متحده و کانادا برنامه اجرا می‌کنند.

نکته مهم این است که این اتفاق ، همزمان با نوروز رخ می دهد و می تواند عید ایرانی را در آمریکای شمالی ، ملموس تر کند و کار پدران و مادران ایرانی برای توضیح دادن زیبایی نوروز به فرزندان ایران ندیده شان ، آسان تر شود.

مراد عنادی، مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم گفت: در نوروز همه سال، گروه‌های مختلف فرهنگی ـ هنری متشکل از هنرمندان سرشناس کشورمان راهی کشورهای ایران‌نشین می‌شوند که امسال نسبت به سال گذشته، تعداد این گروه‌ها از 37 به 49 گروه رسیده است.

وی با بیان اینکه بیش از 50 کشور میزبان ایرانیان مهاجر هستند، ادامه داد: گروه‌های فرهنگی اعزام‌شونده به خارج از کشور، معرف صلح، دوستی و مهرورزی مردم ایران هستند و فرهنگ غنی ما را با خود به کشورهای مقصد می‌برند.

مدیر کل امور ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به حدود 5 میلیون ایرانی مقیم در کشورهای دیگر گفت: از این تعداد، 2 میلیون در ایالات متحده، 500 هزار نفر در کانادا، 150 هزار نفر در فرانسه، 120 هزار نفر در سوئد، 350 هزار نفر در انگلستان، 100 هزار نفر در مالزی، 70 هزار نفر در استرالیا و 60 هزار نفر در ترکیه زندگی می‌کنند.

عنادی با بیان اینکه نوروز در جنگ نرم، شاخص قدرت نرم است، اظهار داشت: اهمیت نوروز، وظیفه ما را سنگین می‌کند؛ چرا که نوروز، چتر بزرگی است که کشورهای فارسی‌زبان با تمام کارهای فاخر هنری زیر آن جمع می‌شوند.

وی همچنین گفت: همین کشورها در موضوعی مثل نوروز، رقیب ما هستند و صرف‌نظر از جنس فرهنگ و هنری که ارائه می‌کنند، می‌توانند لیدر این حرکت فرهنگی باشند، اما برخی فعالیت‌های فرهنگی آنها رنگ و بوی تجاری دارد و نمی‌شود از آن انتظار یک حرکت کیفی داشت.

مدیر کل امور ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه امسال 500 هنرمند برای شرکت در جشن‌های نوروز به خارج از کشور اعزام می‌شوند، خاطرنشان کرد: گروه‌های هنری اعزامی جمهوری اسلامی به 49 کشور خارجی دارای استاندارد و سابقه مورد تأیید وزارت ارشاد هستند و در میانشان می‌شود گروه‌های موفقی از استان‌هایی مانند فارس، اصفهان، سیستان و بلوچستان و ... را نیز جستجو کرد.آنها با زحمات و تلاش‌های خود، فاصله بین ایران مدیا (رسانه) و ایران رئال (واقعی) را کم می‌کنند. آنها با نشان دادن پیشرفت‌های ایران مثل حفر تونل متروی تجریش در عمق 70 متری زمین یا کشف سلول‌های بنیادی می‌توانند به این مقصود نایل شوند.

امید که ارتباط با ایرانیان خارج از کشور محدود به ایام نوروز نشود و در همه زمان ها ، به عنوان یک راهبرد ملی دنبال شود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic