دكتر احمدی نژاد در گفتگوی زنده و مستقیم با ایرانیان خارج از كشور: ملت ایران باید با اتكا به پشتوانه فرهنگی اش الگویی جدید برای زندگی به جهان ارائه كند

  نظرات |  پنجشنبه 31 شهریور 1390
رییس جمهور با بیان اینكه جهان امروز نیازمند تحول است و ماركسیسم، اومانیسم و لیبرالیسم غربی نتوانستند مشكلات بشر را به صورت ریشه ای حل كنند، خاطرنشان كرد: ملت ایران به پشتوانه فرهنگ و تمدن غنی خود تنها ملتی است كه ظرفیت ارائه الگویی نوین برای حل مشكلات جامعه بشری و زندگی سعادتمند را دارد. دكتر محمود احمدی نژاد شامگاه چهارشنبه به وقت نیویورك برابر با صبح پنجشنبه در گفتگوی زنده و مستقیم با ایرانیان خارج از كشور كه از طریق شبكه جام جم 2 صورت گرفت، با بیان اینكه فرهنگ و تمدن ملت ایران آنقدر بزرگ و مهم است كه به اعتراف عموم كسانی كه با تاریخ آشنا هستند اگر از فرهنگ و تمدن جهانی برداشته شود چیز قابل ذكری باقی نمی ماند، گفت: ملت ایران باید امروز به خاطر خودش و دیگران در ساختن دنیای آینده مشاركت كند، چرا كه از بالاترین و بهترین ایده زندگی برخوردار است. رییس جمهور ایده و تئوری ملت ایران برای زندگی را ساده و زیبا و در عین حال عمیق توصیف كرد و افزود: ملت ایران منتظر حكومت انسان آسمانی است كه عادل، عدالت گستر و عاشق انسانهاست و همه فطرت های پاك در دنیا عاشق این ایده هستند و این نظریه تنها چاره و جایگزین وضعیت فعلی جهان است.
دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه ملت ایران همواره در مدیریت جهان موثر و نقش آفرین بوده است، اظهار داشت: برای آنكه امروز نیز نقش آفرینی موثری در اداره جهان داشته باشیم باید پیشرفت كنیم و ایران را بسازیم تا به پشتوانه این پیشرفت، الگو و مدل زندگی خود را بر اساس یك نمونه عینی و قابل ارزیابی به بشریت ارائه كنیم.
رییس جمهور با تاكید بر اینكه باید ایران را بسازیم، تصریح كرد: این حرف برآمده از نگاهی ملی و منطقه ای نیست چرا كه ایران به پشتوانه فرهنگ و تمدن والا و غنی خود می تواند برای جهان الهام بخش باشد. رشد و رسیدن به قله های پیشرفت، شایستگی و حق ملت ایران است.
دكتر احمدی نژاد خاطرنشان كرد: هر ایرانی در هر كجای دنیا كه زندگی می كند، باید كار و تلاش خود را در راستای منافع و مصالح ایران تعریف كند تا در سازندگی كشور مشاركت داشته باشد. امروز سرعت پیشرفت ایران بسیار بالاست و به تصریح نهادهای جهانی سرعت رشد علمی در ایران چندین برابر كشورهای دیگر است.
رییس جمهور در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال كه آینده روابط ایران و آمریكا را چگونه پیش بینی می كنید؟ گفت: مردم ایران و آمریكا مشكلی با یكدیگر ندارند و امروز هم تعداد زیادی از ایرانیان در آمریكا زندگی می كنند و از سوی دیگر آمریكاییانی هستند كه ایران را برای زندگی انتخاب كرده اند و مشكلی با یكدیگر ندارند؛ مشكل روابط دو كشور از ناحیه برخی حاكمان، مدعیان و سیاستمداران آمریكایی است كه به صورت یكجانبه روابط با ایران را قطع كردند تا نظام نوپای برآمده از انقلاب اسلامی را به خیال خودشان بر زمین بزنند.
دكتر احمدی نژاد ادامه داد: امروز دیگر بعد از 32 سال ثابت شده است كه این نظام با وجود همه فشارها توانسته روی پای خود ایستاده و حركتی شتابان به سوی رشد و پیشرفت داشته باشد. آینده روابط ایران و آمریكا به رفتار دولت آمریكا بستگی دارد چرا كه ما اصل را در برقراری رابطه می دانیم و معتقدیم فقدان ارتباط به زیان دو طرف است و لازم است دولتمردان آمریكایی مقداری در اخلاق، رفتار و رویكردهای خود تجدیدنظر كنند تا مشكلات برطرف شود.
رییس جمهور در ارزیابی خود از سفر به آمریكا اظهار داشت: این سفر به نیت شركت در مجمع عمومی سازمان ملل صورت می گیرد. سازمان ملل یك دستاورد مهم بشری است كه هنوز به صورت كامل محقق نشده است و تحت سیطره زورگویان است. همه ساله مهمترین تصمیمات برای اداره جهان در این سازمان اتخاذ می شود و ملت ایران باید برای نقش آفرینی در اداره جهان و تلاش جهت اصلاح رویه های جاری سازمان ملل و كمك به عملیاتی شدن همه ظرفیت های این سازمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور یابد.
دكتر احمدی نژاد در پاسخ به این سوال كه دولت آمریكا اخیرا در پی عدم حصول نتایج مورد انتظار از تحریم ایران به تشدید فشارها علیه فعالان بخش خصوصی اقتصاد ایران روی آورده است، تصریح كرد: متاسفانه وقتی آمریكایی ها از تحریم هایی كه با سو استفاده از موقعیت شورای امنیت علیه ایران وضع شد نتیجه نگرفتند حالا دیگر بنای لج بازی گذاشته اند و این كارها چیزی جز لج بازی نیست.
رییس جمهور تاكید كرد: ایران كشور، ملت و اقتصادی بزرگ دارد و به سرعت در حال پیشرفت است و هر كس بخواهد روابطش را با ایران قطع كرده و یا محدود كند فقط خودش را از ظرفیت های ایران محروم كرده است. با وجود فشارهای آمریكا تبادلات اقتصادی همان كشورهایی كه در اروپا سخن از تحریم ایران می رانند امسال 15 درصد با ایران افزایش یافته است.
دكتر احمدی نژاد در تشریح برنامه های دولت برای ایمن ماندن اقتصاد كشور از بحران اقتصادی جهانی خاطرنشان كرد: اقتصاد ایران اقتصادی درون زا و متكی به خود است و از آنجا كه ارتباط گسترده ای با مناطق بحران زده اقتصاد جهانی ندارد در اثنای بحران جهانی اقتصاد به رشد بالای خود در بخش های مختلف كشاورزی، صنعت، حمل و نقل و خدمات ادامه داده است.
رییس جمهور با بیان اینكه نمی شود گفت كه اقتصاد ایران اصلا از بحران اقتصادی جهانی تاثیر نپذیرفته بلكه تلاش ما این است كه این اثرپذیری كاهش یابد، اضافه كرد: دولت از یكسو با طرح های تحولی زیربنایی و ساختاری مثل اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها، اصلاح سیستم های مالیاتی، گمرك، نظام توزیع، نظام بانكی و ارتقای ارزش پول ملی و اجرای اصل 44 قانون اساسی و از سوی دیگر از طریق حمایت مستقیم از فعالیت های اقتصادی، اقتصاد كشور را در مقابل بحران اقتصادی جهانی و مشكلات اقتصادی داخلی مورد حمایت قرار می دهد.
دكتر احمدی نژاد گفت: دولت از سویی با اجرای طرح های تحولی و برنامه های واگذاری اقتصاد به بخش مردمی سعی دارد موانع را رفع كرده و سرعت حركت اقتصادی كشور را افزایش دهد و از سوی دیگر از فعالیت های اقتصادی در راستای تولید و صادرات مستقیما حمایت می كند و در بخشی دیگر از تلاش ها و اقدامات خود برای رشد و پیشرفت كشور سعی در تكمیل شبكه های زیربنایی و زیرساخت های كشور دارد تا فرصت رشد برابر برای همگان فراهم شده و رفاه و آسایش مردم تامین شود.
رییس جمهور در تشریح راهكارهای انتقال حاصل تلاش های علمی و اقتصادی ایرانیان خارج از كشور به داخل ایران اظهار داشت: راهكارهای زیادی برای مشاركت با مراكز علمی و پژوهشی ایران وجود دارد. شورای ایرانیان و خانه ایرانیان كه در بسیاری از كشورها فعال است كانال ارتباطی بسیار مناسبی برای ایرانیان خارج از كشور با داخل است و همچنین بورس ایران محل مناسب و مطمئنی برای سرمایه گذاری است
دكتر احمدی نژاد ادامه داد: عقیده و نوع نگاه ما این است كه زمانی همه به سعادت می رسند كه همه دنیا به سعادت برسد و لازم نیست ایرانیان خارج از كشور لزوما فقط برای سازندگی ایران تلاش كنند؛ با این نگاه ایرانی هر كجا كه باشد و هر مشكلی را كه حل كند در راستای ساختن ایران به حساب می آید.
رییس جمهور درباره مشكلات ایرانیان خارج از كشور در حوزه خدمت نظام وظیفه و نیز حفظ تابعیت ایرانی پس از ازدواج تصریح كرد: مشكلات وجود دارد اما اطلاع دارم كه مجلس شورای اسلامی طرح هایی برای رفع و كاهش مشكلات كه بعضا خیلی هم از نظر حقوقی پیچیده هستند، در درست بررسی دارد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic