۳میلیارد دلار سرمایه خارجی در سال ۸۹ جذب شد که دو میلیارد دلار آن یعنی حدود ۶۷ درصد متعلق به ایرانیان مقیم خارج بوده است

  نظرات |  سه شنبه 20 اردیبهشت 1390

ایران در سال گذشته ۳میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است که دو میلیارد دلار آن یعنی حدود ۶۷ درصد متعلق به ایرانیان مقیم خارج بوده است.«بهروز علیشیری» رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: هدف گذاری ما برای سال جهاد اقتصادی یک رشد ۱۰۰درصدی است و امیدواریم جذب سرمایه گذاری خارجی به ۶میلیارد دلار برسد. به گفته وی یکی از ضعف های جدی کشور، نبود بانک اطلاعاتی از ورودی سرمایه ها  به کشور و تفکیک آن به سرمایه گذاری های مستقیم و غیرمستقیم است.
خبر دیگر حاکی است :
علیشیری در سمینار نقش اتاقهای بازرگانی در جهاد اقتصادی گفت:تغییر بینش بخش خصوصی از تجارت سنتی به سرمایه گذاری مدرن
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در سمینار نقش اتاقهای بازرگانی در جهاد اقتصادی با اشاره به نامگذاری سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری ، گفت : مفهوم جهاد اقتصادی سیاستگذاری کلان در حیطه راهبردی کشور را مشخص می کند و این نامگذاری مفهوم ارزشی و مقدسی همراه با حرکت پرشتاب اقتصادی در بین مسئولان کشور به وجود آورده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری در ادامه تصریح کرد: امروز یک حرکت تمام عیار در اقتصاد بین الملل علیه کشورمان وجود دارد که با ائتلاف بخش دولتی و خصوصی می توان رشد اقتصادی کشور را ارتقا داد و با تهدیدهای موجود مقابله کرد.


معاون وزیر اقتصاد در ادامه افزود: ما از نهادهای تخصصی از جمله اتاقهای بازرگانی و انجمن های تخصصی  می خواهیم که از حاشیه به متن بیایند و در مرحله گذار بزرگ ، حضور فعال و با طراوتی در عرصه های اقتصادی داشته باشند.   


وی سپس انتظارات دولت از بخش خصوصی را  مطرح کرد و یادآور شد :انتظار از بخش خصوصی این است که ساختار نهادی از  تجارت سنتی را به سمت سرمایه گذاری مدرن سوق یابد. 
علیشیری در ادامه به رویه سنتی بخش خصوصی کشور برای  تامین مالی طرحهای خود به شیوه استقراض از بانکهای دولتی و خصوصی داخلی و خارجی گفت: گرایش به اخذ وام یا فاینانسهای محض دیگر شیوه مرسوم در تجهیز منابع مالی در سطح بین المللی نیست و باید تلاش نماییم با طراحی نوین و مدل سازی مشارکتی طرحهای اقتصادی سهم مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را بالا ببریم و منابع قرضی را در داخل این مدل مشارکتی قرار دهیم.


وی در عین حال حاضر نشان کرد: در شیوه جدید تأمین منابع مالی، با پیوند سرمایه گذاری داخلی  و خارجی ضمن حل مشکل نقدینگی شرکتهای سرمایه پذیر، انتقال دانش مدیریت، و ورود تکنولوژی و رشدصادرات را شاهد خواهیم بود.
علیشیری با اشاره به برخی از مواد قانون برنامه پنجم خاطر نشان کرد:رویکرد عام برنامه تلاش برای بهبود محیط کسب و کار کشور و مشارکت بخش خصوصی در فرایند تصمیم سازیها و حضور پررنگ در عرصه مقررات زدایی عمومی است.
این مقام مسئول یادآور شد: تاسیس صندوق توسعه ملی بهینه ترین ابزار مالی دولت برای حمایت قوی برای طرحهای بخش خصوصی است. 

سامان قاسمی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی  در ادامه این جلسه اقدامات سازمان سرمایه گذاری را تشکیل ستادهای سرمایه گذاری ماده 7 اصل 44  عنوان کرد و افزود: همچنین در 31 استان کشور مرکز خدمات سرمایه گذاری برای ارائه اطلاعات و مجوزهای لازم و راهنمایی مراجعین سرمایه گذاری  تشکیل شده است.
وی اقدامات نرم افزاری  سازمان سرمایه گذاری، را طراحی آموزش مجازی برای معرفی قوانین سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد و افزود: این سازمان آماده است به صورت رایگان دوره ای آموزشی مجازی تأمین مالی را برای متقاضیان بخش خصوصی در استانهای کشور برگزار نماید.


اسد الله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین نیز اظهار داشت : انتظار ما از دولت این است که بستر لازم را برای رشد بخش خصوصی در سراسر کشور فراهم نماید. 
وی در عین حال انتظار از بخش خصوصی و کار آفرینان را حضور فعال آنها در مباحث اقتصادی دانست و یادآور شد:تشکلهای تولیدی سربازان واقعی در جهاد اقتصادی محسوب می شوند و سرمایه گذاری در استانها با مشارکت کارآفرینان توسعه یابد . 


لازم به ذکر است در این سمینار روسای اتاقهای بازرگانی استانها ،روسای سازمانهای امور اقتصادی و دارایی استانها ،نمایندگان بخش خصوصی و کار آفرینان حضور داشتند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic