ساخت ضریح جدید حرم حضرت سید‌الشهدا(ع) امسال تمام می‌شود. ایرانیان خارج از کشور می توانند وجوه خود را به رایزنی های فرهنگی تحویل دهند

  نظرات |  چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: عملیات ساخت ضریح جدید مطهر حرم حضرت سید‌الشهدا(ع) تا پیش از پایان سال 90 به اتمام می‌رسد و ضریح فعلی امام حسین(ع) به موزه حرم مطهر انتقال خواهد یافت. به گزارش فارس، حسن پلارك امروز در نشستی خبری با اشاره به پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار كرد: پس از انفجار حرم امامین عسكریین در سامرا، ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت خود را در قالب پروژه‌های مختلف در سامرا آغاز كرد و در حال حاضر طلاكاری گنبد حرم امامین عسكریین توسط ستاد بازسازی در حال انجام است. طلاكاری گنبد امامین عسكریین با روش نوین و با هزینه 35 میلیارد تومان رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: برای طلا‌كاری گنبد از روش نوین و مدرنی استفاده شده است كه با استفاده از خشت‌های مسی و طلاكاری شده عملیات طلاكاری گنبد انجام می‌شود و كارگاه آبكاری خشت‌ها در كنار حرم مطهر ایجاد شده است....
وی مدت‌زمان پیش‌بینی شده برای اتمام طلاكاری گنبد امامین عسكریین در سامرا را یك سال و با هزینه 35 میلیارد تومان پیش‌بینی و خاطرنشان كرد: همچنین سنگ‌كاری داخل حرم مطهر نیز توسط ستاد در حال انجام است كه تاكنون 60 درصد پیشرفت داشته است؛ آینه‌كاری داخل حرم نیز شروع شده و 3 گروه كاری در حال انجام آینه‌كاری حرم مطهر امامین عسكریین هستند.

 آماده‌سازی ضریح جدید امامین عسكریین به‌صورت 6‌گوش تا سال 91

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات بازسازی ایوان حرم امامین عسكریین و سرداب را از دیگر پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در سامرا دانست و گفت: همچنین ضریح جدید امامین عسكریین به‌صورت 6 گوش در استان قم و صندوقچه‌های قبور مطهر امامین عسكریین نیز در استان فارس در حال ساخت است كه این صندوقچه‌ها هم‌اكنون آماده شده و احتمالاً تا اوایل سال 91 ضریح امامین عسكریین نیز آماده نصب خواهد شد؛ بنابر برخی دلایل امنیتی، پروژه‌های ستاد بازسازی در سامرا با اندكی تأخیر در حال انجام است.

پلارك با اشاره به پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در كاظمین اظهار كرد: سنگ‌كاری ایوان و داخل حرم مطهر از جمله پروژه‌های ستاد بازسازی است همچنین طلاكاری 2 گنبد امام كاظم(ع) و امام جواد(ع) نیز در كاظمین توسط ستاد به اتمام رسیده است.

بازسازی مسجد صفوی و گشوده شدن در آن به حرم

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان كرد: كاشی‌كاری صحن‌ها نیز به اتمام رسیده و عملیات سنگ‌كاری 2 صحن جانبی حرم نیز تمام شده است همچنین بازسازی مسجد صفوی از دیگر پروژه‌های ستاد بازسازی در كاظمین است كه با اتمام آن، در مسجد به حرم باز خواهد شد.

وی سنگ‌كاری حرم حضرت عباس‌(ع) در كربلای معلا را از دیگر پروژه‌های ستاد بازسازی دانست و تصریح كرد: در حرم حضرت امیرالمؤمنین نیز سنگ‌كاری حرم به اتمام رسیده و سنگ‌های داخل حرم تعویض شده است.

بازسازی ایوان طلای حرم حضرت امیرالمومنین(ع) به روش ملقمه‌كاری

پلارك یكی از پروژه‌های مهم و در دست اجرا توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات در حرم حضرت امیرالمؤمنین را بازسازی ایوان طلای حرم اعلام كرد و یادآور شد: در حال حاضر 2 تیم متشكل از مجرب‌ترین كارشناسان ترمیم با روش ملقمه‌كاری در محل در حال مرمت ایوان طلای تاریخی حرم حضرت امیرالمومنین(ع) هستند و بر اساس پیش‌بینی‌ها امیدواریم كه تا پایان امسال شاهد اتمام بازسازی ایوان طلای حرم حضرت باشیم.

صرف نذورات خاص مردمی در جای خود

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به فتوای مراجع در خصوص لزوم صرف هزینه نذورات مردمی در اموری كه متبرئین نذر خاص داشته‌اند، اظهار كرد: قطعاً نذورات خاص مردمی در جای خود خرج خواهد شد و براساس حكم مراجع، كسی حق ندارد نذورات را غیر از جایی كه نذر شده هزینه كند و افرادی كه استطاعت مالی دارند كمك‌های مالی خود را به ستاد بازسازی عتبات عالیات تقدیم می‌كنند و برخی نیز بر اساس مهارت‌ها و تخصص‌هایی كه دارند با ستاد عتبات عالیات همكاری دارند.

وی افزود: در سال 89، 6 هزار نفر پرسنل با تخصص‌های مختلف توسط ستاد بازسازی به عتبات اعزام شدند و همچنین در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز از سراسر كشور هنرمندان در حوزه‌های مختلف با ستاد بازسازی عتبات همكاری دارند.

 شماره حساب 110 بانك‌های ملی، سپه و تجارت آماده دریافت نذورات

پلارك با بیان این‌كه صندوق‌های ویژه نذورات ستاد بازسازی عتبات عالیات در تمام امامزادگان سطح كشور تدارك دیده شده خاطرنشان كرد: همچنین تشكیلات ستاد بازسازی عتبات در تمام استان‌ها آمادگی دریافت نذورات مردمی برای بازسازی عتبات عالیات را دارند و مردم می‌توانند از طریق شماره حساب 110 بانك ملی، بانك سپه و بانك تجارت نذورات خود را اهدا كنند و فقط فیش آن را برای ستاد بازسازی ارسال كنند تا كه بدانیم نذر آنها بابت چیست.

وی متذكر شد: البته درخواستی كه از مردم برای اهدای نذورات داریم این است كه به ستاد بازسازی عتبات عالیات، اختیار عامیت در امر بازسازی بدهند تا بر اساس اولویت‌ها و نیازهای موجود، نذورات هزینه شود.

 اتمام كار ساخت ضریح حضرت سیدالشهدا(ع) تا پایان امسال

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه به ساخت ضریح حضرت سیدالشهدا (ع) در قم اشاره كرد و گفت: ساخت ضریحی كه قرار است سالیان سال افتخار محافظت از قبر مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) را داشته باشد، كار ساده و معمولی نیست و نیازمند محاسبات و طراحی‌های بسیار دقیق و فنی دارد.

وی ادامه داد: از بین طراحی‌هایی كه برای ضریح حضرت سیدالشهدا(ع) انجام شد در نهایت هیات داوران، طرح استاد فرشچیان را پذیرفت و در حال حاضر عملیات قلم‌زنی و نقره‌كوبی ضریح در حال انجام است.

پلارك با اشاره به تأخیری كه در عملیات آماده‌سازی ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) ایجاد شده خاطرنشان كرد: در واقع اضطراری برای اتمام سریع ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) وجود ندارد لذا ستاد بازسازی عتبات عالیات با حوصله در حال ادامه كار است. پیش از پایان سال 90 ضریح مطهر امام حسین (ع) به اتمام خواهد رسید و ضریح فعلی حرم پس از نصب ضریح جدید به موزه حرم حضرت انتقال خواهد یافت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در خصوص مشكلات اقامتی زائران در شهرهای زیارتی از جمله در كاظمین گفت: با سازمان حج و زیارت مذاكراتی را برای ایجاد مهمانسراها و هتل‌ها داشته‌ایم اما در واقع اولویت اصلی ستاد عتبات عالیات، بازسازی و ساخت خود حرم‌های مطهر است.

حفظ و نگهداری مصالح قدیمی باقیمانده از بازسازی حرم‌ها

پلارك درباره سرنوشت مصالحی كه در پی عملیات بازسازی از حرم‌های مطهر باقی می‌ماند، گفت: پس از هر عملیات بازسازی، مصالحی كه از بنای قدیمی حرم‌ها شامل آجر، سنگ، كاشی و... برجا می‌ماند مسوولیت آن به عهده مدیریت حرم‌هاست و تنها بخش جزئی از آن به عنوان تبرك به ایران منتقل شده است و بخش‌های عمده آن در انبارهای خاصی در عراق نگهداری می‌شود.

 همكاری و مساعدت آیت‌الله سیستانی با ستاد بازسازی عتبات

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه به همكاری بسیار خوب آیت‌الله سیستانی با ستاد بازسازی عتبات عالیات اشاره كرد و گفت: آیت‌الله سیستانی در عراق و آیت‌الله شهرستانی به عنوان نماینده ایشان در قم از حامیان اصلی و راهنمایان ستاد بازسازی عتبات عالیات هستند.

وی ادامه داد: از زحمات و همكاری آیت‌الله سیستانی تشكر خاص و ویژه داریم همچنین تولیت‌های حرم‌های مطهر در نجف اشرف، كربلای معلا، سامرا و كاظمین نیز نهایت همكاری را با ستاد بازسازی عتبات عالیات دارند كه جای تشكر دارد.

ساخت ضریح حضرت عباس(ع) با مشاركت ایران و عراق

پلارك در خصوص نحوه جذب مشاركت‌های ایرانیان خارج كشور و شیعیان سراسر جهان برای بازسازی عتبات عالیات گفت: رایزنان فرهنگی كشورمان در كشورهای مختلف، مسوولیت جذب نذورات ایرانیان خارج كشور و سایر شیعیان را به عهده دارند و از طریق شماره حساب 77001 بانك سپه شعبه قلهك این نذورات جمع‌آوری می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات به ساخت ضریح حضرت عباس (ع) نیز اشاره كرد و یادآور شد: ضریح مطهر حضرت اباالفضل‌العباس(ع) در داخل خاك عراق و با همكاری تولیت حرم و با مشاركت ایرانی ـ عراقی در حال ساخت است.


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات